Dečiji edukativno – kreativni kutak

Ako tražite dnevni boravak za decu u Jagodini koji kombinuje učenje, igru i razvoj veština, Dečiji edukativno–kreativni kutak Akademije Oxford je pravo mesto za vas!

U samom srcu Jagodine, Akademija Oxford nudi pažljivo osmišljen program za decu uzrasta od 5 do 11 godina, koji im pomaže da kroz edukaciju i zabavu razvijaju znanja, veštine i samopouzdanje.

Letnja pripremna nastava za buduće đake prvake

Tokom letnjih meseci, organizujemo pripremnu nastavu za buduće prvake. Cilj je da deca na zabavan i nenametljiv način steknu prve radne navike i upoznaju se sa školskim obavezama. Kroz igru, crtanje, razgovor i osnovne zadatke, mališani se pripremaju da lakše savladaju gradivo i sa osmehom krenu u školu.

Dnevni boravak za decu

Naš novi dnevni boravak za decu pruža vašem detetu idealan prostor da tokom cele školske godine:

  • Uradi domaći zadatak uz pomoć učiteljice
  • Obnavlja i savladava školsko gradivo
  • Učestvuje u kreativno-edukativnim aktivnostima

Kreativne radionice – prostor za maštu i izražavanje

Dečiji kreativni kutak u Jagodini nije samo mesto za školu i domaće zadatke – to je i prostor za slobodno izražavanje kroz umetnost! Kroz različite radionice, deca razvijaju:

  • Fine motoričke sposobnosti
  • Logičko i kreativno razmišljanje
  • Komunikaciju i timski rad
  • Samopouzdanje i radoznalost

Dosadašnje radionice bile su inspirisane temama kao što su “Vinsent Van Gog” i Avanture drevnog Egipta”, a svako dete je imalo priliku da uči kroz igru, slika, modeluje i istražuje nove svetove.

Individualan pristup i stručna podrška

U Akademiji Oxford u Jagodini, svako dete dobija pažnju koju zaslužuje. Naš tim učiteljica i edukatora radi sa decom kroz individualni pristup, pomažući im da razumeju gradivo, razviju radne navike i nauče kako da uče sa lakoćom i interesovanjem.

Idealno mesto za učenje, igru i razvoj deteta

U Dečijem edukativno–kreativnom kutku Jagodina, vaše dete ne provodi samo vreme – ono ga kvalitetno koristi!
Pridružite se zajednici zadovoljnih roditelja i radoznalih mališana!

Kontakt i prijave

Boravak dece organizovan je isključivo po prethodnom dogovoru sa učiteljicom, u tačno određenim terminima. Termini mogu trajati 1, 3 ili 6 sati, u zavisnosti od potreba roditelja i deteta.

Vreme i cene odnose se na letnji period, a plaćanje se vrši po satu – na dnevnom ili mesečnom nivou. Ukoliko dete boravi svakog radnog dana po 3 sata, mesečna cena iznosi 7.000 dinara, dok za boravak od 6 sati dnevno cena iznosi 8.500 dinara.

Upis je u toku, a broj mesta je ograničen – stoga preporučujemo blagovremenu prijavu. Akcenat je na upisu dece koja se pripremaju za polazak u prvi razred, ali su dobrodošli i stariji školarci koji žele kvalitetno da provedu letnje dane.

Za više informacija, kontaktirajte nas:

  • 069/30‑10‑584
  • 069/4‑5555‑84
  • 035/8852‑958

Ili nas posetite:
Trepčaninova 1, Jagodina
,
radnim danima: 07:30h – 16:30h i subotom: 09:00h – 14:00h.

Škole engleskog jezika u inostranstvu

Škole engleskog jezika u inostranstvu

Škole engleskog jezika u inostranstvu – Gde učiti i šta očekivati?

Učenje engleskog jezika u inostranstvu postalo je jedan od najefikasnijih načina da se savlada ovaj globalni jezik. Osim jezičkih veština, učenici stiču i dragoceno iskustvo života u drugoj kulturi, upoznaju nove ljude i proširuju svoje vidike.

Škola stranih jezika u inostranstvu pruža priliku za intenzivno učenje i svakodnevnu praksu kroz interakciju sa izvornim govornicima.

Međutim, način rada škola, struktura kurseva i metodologija nastave mogu se znatno razlikovati od države do države. U nastavku donosimo pregled najpopularnijih zemalja za učenje engleskog jezika i njihovih karakterističnih obrazovnih sistema.

Velika Britanija – Tradicionalna i akademska struktura

Velika Britanija je sinonim za kvalitetno obrazovanje, a to važi i za škole engleskog jezika.

  • Kursevi često povezani sa univerzitetima
  • Fokus na akademski engleski i pripremu za ispite (IELTS, Cambridge)
  • Naglasak na gramatici, pisanju i formalnom govoru

Britanske škole nude i tzv. immersion programe, gde polaznici borave u domaćinstvima i koriste engleski u svakodnevnim situacijama, što omogućava brzo napredovanje i dublje razumevanje jezika i kulture.

Sjedinjene Američke Države – Praktičan i interaktivan pristup

U Americi, škole engleskog jezika primenjuju savremene, interaktivne metode koje učenike uključuju u dinamičan proces učenja.

  • Fokus na komunikaciju i timski rad
  • Koriste se tehnologije, igre i simulacije stvarnog života
  • Idealno za poslovni engleski i svakodnevnu upotrebu

Američki sistem podstiče učenje kroz praktične zadatke – od prezentacija do stvarnih dijaloga, čineći znanje primenljivim odmah u praksi.

Australija – Multikulturalnost i fleksibilnost

Australija je odlična opcija za one koji žele kombinaciju učenja i opuštenog načina života.

  • Kursevi dostupni tokom cele godine
  • Različiti intenziteti – opšti, poslovni ili akademski engleski
  • Dodatne aktivnosti: izleti, volontiranje, kulturne radionice

Zahvaljujući raznolikosti populacije, studenti se lako uklapaju, dok vanškolske aktivnosti pomažu u dodatnom razvijanju jezičkih veština u prirodnom okruženju.

Kanada – Spoj akademskog i svakodnevnog engleskog

Kanada nudi visok kvalitet obrazovanja i odličnu infrastrukturu za strane studente.

  • Dobro strukturirani kursevi sa kvalifikovanim predavačima
  • Programi poput Pathway – nastavak studija nakon kursa jezika
  • Naglasak na jasnoj, pravilnoj upotrebi jezika

Kombinacija akademskog i praktičnog engleskog čini kanadske škole odličnim izborom za one koji planiraju dalje obrazovanje ili karijeru u inostranstvu.

Irska – Male škole i ličan pristup

Irska je idealna za one koji traže toplu, ličnu atmosferu učenja.

  • Manje škole sa individualnim pristupom
  • Fokus na svakodnevni govor i lokalni akcenat
  • Prateće aktivnosti: kulturne večeri, izleti i druženja

Zahvaljujući manjoj veličini grupa i prijateljskom pristupu, učenici se osećaju kao kod kuće, što doprinosi bržem i opuštenijem učenju.

Koja je najbolja zemlja za učenje engleskog jezika?

Škola stranih jezika, odnosno učenje engleskog jezika u inostranstvu nije samo kurs – to je iskustvo koje menja život. Svaka od pomenutih destinacija ima svoje prednosti:

  • Velika Britanija: za akademski i ispitno orijentisan engleski
  • SAD: za praktičan i komunikativan engleski
  • Australija: za fleksibilno i opušteno učenje
  • Kanada: za one koji planiraju dalji akademski put
  • Irska: za intimnu atmosferu i brzu integraciju

Izbor najbolje destinacije zavisi od tvojih ciljeva – da li učiš engleski za studije, posao, putovanja ili lični razvoj. Usudi se da naučiš jezik koji povezuje ljude u više od 80 zemalja širom sveta!

Zašto je neophodno znanje engleskog jezika?

S obzirom na to da je sve više kompanija, koje svoje poslovanje okreću ka inostranom tržištu, sasvim je jasno i zbog čega se od njihovih zaposlenih zahteva da pored uobičajenih veština, dostave dokaz i o nivou znanja makar engleskog jezika. Kada kažemo makar engleskog jezika, pod tim mislimo na činjenicu da ako recimo kompanija sarađuje najviše sa kompanijama iz Italije ili Francuske, sasvim je logično da izuzev znanja engleskog jezika, od potencijalnih kandidata zahteva i znanje tog jezika.

U svakom slučaju se kompanije trude da to iznesu kao dodatnu prednost, a ne kao zahtev, ali jeste činjenica da će biti uzeti pre u obzir kandidate, koji osim znanja engleskog jezika imaju i znanje jezika zemlje, sa kojom dotična firma najviše sarađuje.

Ipak, hteli mi to da priznamo ili ne, dopadalo nam se ili ne, neosporna je činjenica da bez engleskog jezika teško da možemo da nađemo neki bolje plaćen posao.

 

Kako do dokaza o nivou znanja jezika?

 

Naravno da nije dovoljno samo navesti u radnoj biografiji podatak da neki jezik poznajemo na određenom nivou, već je potrebno i da o tome dostavimo relevantan dokaz. Upravo tu ljudi nailaze na potencijalni problem, zato što većina njih jednostavno određeni jezik poznaje, ali nisu pohađali specijalizovani kurs engleskog jezika, pa o tome ne poseduju relevantan dokaz.

Svakako je vrlo važno da znanje jezika bude na zahtevanom nivou, a u tome će svakome pomoći Škola stranih jezika Akademije Oxford, koja izuzev kurseva engleskog jezika, organizuje i nastavu mnogih drugih stranih jezika. Tim pre, što se svi kursevi stranih jezika organizuju prema pravilima, koja navodi Zajednički evropski referentni okvir za jezike, to jest CEFR (The Common European Framework for languages). Samim tim će kandidati biti u mogućnosti da pohađaju kurs engleskog ili nekog drugog stranog jezika na nivou, koji odgovara njihovom znanju.

U suštini je organizacija nastave bazirana na postojanju ukupno šest nivoa, koji se kreću od A 1, kao osnovnog ili početnog, pa do C 2, koji se smatra naprednim nivoom.

Da bi kandidat bio potpuno siguran da će pohađati nastavu baš na nivou koji odgovara njegovom ranije stečenom znanju, dostupan je i ulazni test, tokom koga se procenjuje nivo znanja.

Nema nikakve sumnje da će radna biografija svakog polaznika biti mnogo kvalitetnija, ako u njoj stoji navedeno da poseduje i relevantan dokaz o tome da poznaje engleski jezik na određenom nivou.

U krajnjoj liniji, čak i ako niste pristalica toga da pohađate kurs nemačkog jezika, odnosno bilo kog drugog stranog jezika, uvek imate mogućnost da u svojoj radnoj biografiji jednostavno navedete informaciju da poznajete engleski jezik na određenom nivou. Ali ako se dogodi da baš potencijalni poslodavac zatraži relevantan dokaz o tome, nema nikakve sumnje da ćete naići na bespotrebnu prepreku.

Sve i da ne želite da pronađete posao, već da steknete nova znanja, Škola stranih jezika Akademije Oxford vam stoji na raspolaganju, uzevši u obzir da se osim kurseva engleskog jezika, u njenoj ponudi nalaze i kursevi nemačkog jezika, francuskog i španskog, kao i grčkog, švedskog i italijanskog, ali i još mnogo drugih stranih jezika. A uz to je dobro napomenuti da se radi o obrazovnoj instituciji, čiji sertifikati su na teritoriji cele Republike Srbije zvanično priznati i smatraju se relevantnim dokazom o nivou znanja određenog jezika.

Na taj način ste svakako u prednosti nad drugim kandidatima, jer ćete prilikom apliciranja za posao dostaviti i relevantan dokaz o nivou poznavanja kako engleskog jezika, tako isto i bilo kog drugog, a istovremeno ćete i vi biti sigurni u sebe, što će sasvim sigurno uticati ne samo na kvalitet vašeg poslovnog, nego i ličnog života.

Kako se računa cena prevoda?

Pre nego što razjasnimo nedoumicu, koju imaju mnogi pojedinci, kojima je potrebno prevođenje dokumenata sa srpskog na engleski ili nemački jezik, odnosno bilo koji drugi strani jezik ili u suprotnom smeru, moramo se osvrnuti na razliku između karaktera i reči.

U principu broj karaktera na jednoj strani podrazumeva apsolutno sve što se na njoj nalazi, a što uključuje i znake interpunkcije i razmake.

Sa druge strane, broj reči je jasno šta je, ali treba znati da u reči isto tako spadaju i veznici i predlozi, koji imaju samo jedno slovo. Napominjemo da su i razmaci u tom slučaju uračunati u ukupan broj reči.

 

Šta je prevodilačka strana?

 

Jedna prevodilačka strana nije isto što i jedna strana teksta.

Ukoliko recimo čitate neku priču ili novinarski tekst na internetu, onda govorimo o jednoj strani teksta. A u tom slučaju se obično ne broje karakteri, nego reči na jednoj strani.

U zavisnosti od toga koji se font koristi i koja je njegova veličina, mahom se na jednoj stranici teksta može naći između 500 i 600 reči.

A kada je u pitanju prevodilačka strana, zvanično je navedeno da je u pitanju sadržaj, koji obuhvata 1 800 karaktera. Kao što smo već pomenuli, karakteri uključuju i razmake.

Ako znate da je taj broj karaktera oko 250 reči, a da na jednoj strani teksta ima obično oko 500 do 600 reči, onda bi trebalo da vam bude jasnija i razlika između jedne prevodilačke strane i jedne strane teksta.

 

Kako se naplaćuje prevod?

 

Na području naše zemlje je uobičajeno da se prevod naplaćuje po jednoj prevodilačkoj strani, što ne mora da znači da će biti i fizički samo jedna strana. Da ne bude zabune, budući da se najčešće zahtevaju prevodi dokumenata sa nemačkog jezika na srpski, odnosno u bilo kojoj drugoj jezičkoj varijanti, to se lako može dogoditi da jedna prevodilačka strana obuhvati na primer dve strane nekog dokumenta. Zapravo sve zavisi od toga koji je dokument u pitanju.

Jednostavnije govoreći, na zvaničnom sajtu Prevodilačkog centra Akademije Oxford postoji mogućnost da izračunate okvirnu cenu prevođenja sa srpskog na druge strane jezike ili u nekoj drugoj jezičkoj kombinaciji, koja je ponuđena.

Kako je precizno navedeno, taj kalkulator se koristi samo da bi klijent ima uvid u okvirnu cenu prevoda. Zvanično se ovaj prevodilački centar pridržava pravila da 1 800 karaktera sa sve razmacima treba da čini jednu prevodilačku stranu. U svakom slučaju je najbolje kontaktirati nadležne u jednoj od poslovnica ovog prevodilačkog centra, kako biste dobili precizne informacije o ceni prevoda.

 

Šta još utiče na cenu prevoda?

 

Kada govorimo o cena prevoda, mnogi su zbunjeni zbog čega je potrebna i overa sudskog tumača. Odmah da napomenemo da se overa sudskog tumača odnosi isključivo na prevođenje dokumenata sa engleskog na srpski jezik ili sa srpskog na engleski jezik, odnosno u svakoj drugoj jezičkoj kombinaciji. Naime, stvar je u tome da pečat sudskog tumača na jednom prevedenom dokumentu potvrđuje njegovu autentičnost, odnosno navodi da je prevod u potpunosti isti kao i originalan dokument. Zapravo se jedino tako obrađen dokument može dalje koristiti u praksi, jer se on sa pravnog aspekta smatra validnim.

Na cenu prevoda takođe može uticati i rok za prevod, budući da postoji mogućnost angažovanja stručnjaka i za hitan prevod, što svakako donekle uvećava cenu.

Isto tako se može desiti da je neophodno da bude izvršena i lektura i korektura određenog sadržaja, odnosno da je reč o stručnom tekstualnom materijalu, što sve iziskuje dodatan trud stručnjaka, pa samim tim može imati uticaja i na cenu prevoda.

Kada se sve to uzme u obzir, najbolja opcija je da svako kome su potrebni prevodi dokumenata i drugih sadržaja u bilo kojoj jezičkoj kombinaciji, najpre kontaktira zaposlene u jednoj od poslovnica Prevodilačkog centra Akademija Oxford i sa njima precizira detalje.

Koja su zanimanja budućnosti

Često se na tržištu rada menjaju pravila, pa se sama po sebi nametnu i neka druga zanimanja.

Iako je do nedavno bilo gotovo nezamislivo da se neko školuje za zanate, danas je to sve više aktuelno među mladima, jer su stari zanati čini se bili zapostavljeni. Upravo zato i nije čudno što mnogi mlađi ljudi shvataju važnost školovanja za ta zanimanja.

 

IT zanimanja su najinteresantnija

 

Sasvim logično, kako oblast informacionih tehnologija napreduje, tako se pojavljuju i zanimanja u toj oblasti, koja se donekle smatraju zanimanjima budućnosti.

Pravi procvat su u poslednjih par decenija doživele informacione tehnologije, pa su tako uzele učešće u svim sferama života i to u celom svetu.

A u tom smislu su kursevi i obuke računara, koje organizuje Obrazovni centar Akademije Oxford na 40 lokacija vrlo posećeni. Ali ne treba zaboraviti ni programe dokvalifikacije, prekvalifikacije i stručnog osposobljavanja za zanimanja iz oblasti informacionih tehnologija, jer na taj način ljudi u relativno kratkom roku mogu doći do diplome i zaposliti se u struci.

Ipak, vrlo je važno imati na umu da je teorija jedno, a praksa drugo, te da je posebno za IT sektor praktičan rad značajan. Iz tog razloga su obuke i kursevi računara usmereni upravo na praktičan rad, jer na taj način polaznici upotpunjuju znanja stečena kroz teoriju i takođe stiču neophodno iskustvo.

Ali naravno nije dovoljno samo da steknu sertifikat za određeno zanimanje, već moraju i da ulože svoj trud i vreme, te da postanu sigurniji u sebe, što će najbolje učiniti ukoliko se potrude da svoja znanja neprekidno upotpunjuju.

 

Umetničko izražavanje je od presudne važnosti

 

Iako su roboti i uopšteno savremena tehnologija vrlo važni segment života svakog čoveka i države u celom svetu, nema sumnje da postoji jedan sektor, koji teško da će moći da bude zamenjen čudima savremene tehnike.

Naime, mnogi stručnjaci su saglasni u tome da su zanimanja iz oblasti umetnosti izuzetno značajna za budućnost, te da će biti vrlo visoko kotirana na tržištu rada.

 

Ostala zanimanja koja će biti tražena u budućnosti

 

Smatra se da inženjeri, matematičari i arhitekte nikada neće ostati bez posla, kao ni medicinski stručnjaci.

Među zanimanjima budućnosti se pominju i ona koja pripadaju sektoru marketinga, menadžmenta i prodaje.

Takođe se smatra i da stručnjaci, koji su se školovali u oblasti prava, nemaju razloga da brigu vezano za zaposlenje u budućem periodu, zato što je gotovo sigurno da oni bez posla neće ostati.

Ukoliko zaista želite da se bavite nekim poslom, koji će vam i u budućnosti doneti sasvim dovoljno novca, ali i ličnu satisfakciju, na raspolaganju su vam stručni kursevi i obuke Akademije Oxford, kao i programi dokvalifikacije, stručnog osposobljavanja i prekvalifikacije za niz zanimanja iz različitih oblasti.