Šta je dokvalifikacija?
Dobro je poznato da mnogi svršeni osnovci vrlo često upisuju srednju školu na nagovor roditelja ili, pak odlučuju da pohađaju onu srednju školu koju će pohađati veći deo njihovih drugova, bez da razmišljaju da li imaju uopšte interesovanja za zanimanje za koje će se školovati. Zatim i kada je završe i zaposle se u toj struci, obično spadaju u red onih radnika koji baš i nisu zadovoljni poslom kojim se bave, a najpre zato što imaju potpuno drugačije afinitete, o čemu nisu razmišljali kada je bilo vreme za to.
Srećom, postoje i oni ljudi koji na vreme shvate da u savremenom svetu postoji niz mogućnosti koje im pomažu da u relativno kratkom roku i po ne tako visokoj ceni jednostavno promene zanimanje, odnosno da nadograde znanja koja su već stekli, te da dobiju diplomu nekog zanimanja višeg stepena. Upravo zato je i izmišljena takozvana dokvalifikacija, koju u svom redovnom programu kao svojevrstan vid edukacije i sticanja diplome željenog zanimanja nude mnoge specijalizovane obrazovne institucije u našoj zemlji.
Šta je dokvalifikacija?
Najjednostavnije rečeno, dokvalifikacija je namenjena svim onim kandidatima koji već poseduju diplomu za određeni obrazovni profil, a žele da je nadograde, kako bi steklli diplomu zanimanja višeg stepena. U praksi, to znači da svako ko se školovao za zanimanje III stepena, odnosno ko je pohađao nastavu tri školske godine, koliko ona traje kada je u pitanju ovakav vid obrazovanja, može da izvrši dokvalifikaciju za zanimanje IV stepena. Takođe, to znači i da svako ko je završio srednju školu u trajanju od četiri godine, te stekao određeno zanimanje IV stepena, može da izvrši dokvalifikaciju za V stepen, to jest takozvanu specijalizaciju.
Da bi vam bilo jasnije kako funkcioniše dokvalifikacija, navešćemo nekoliko primera. Dakle, kandidat koji završi srednju šumarsku školu, smera rasadničar, stolar ili biodekorater, odnosno srednju elektrotehničku školu te stekne diplomu za obrazovni profil monter telekomunikacionih mreža ili elektroinstalater, to jest bilo koje drugo zanimanje za koje školovanje traje tri godine, može da izvrši dokvalifikaciju za, na primer zanimanje elektrotehničar informacionih tehnologija ili fotograf, odnosno za bilo koje drugo zanimanje IV stepena. Sve navedeno je primenljivo i na zanimanja koja su IV stepena, kada kandidat imam nebrojeno mogućnosti da odabere neko od zanimanja V stepena, odnosno takozvanu specijalizaciju.
TESTOVI
Koje su prednosti dokvalifikacije?
Lako je uočljivo da su prednosti koje dokvalifikacija donosi ljudima brojne, pa ćemo navesti samo neke od njih. Sama činjenica da se stiče diploma za zanimanje koje je višeg stepena od onoga za koje kandidat već poseduje diplomu mu otvara mnoga vrata, tako da može da pronađe kvalitetniji i bolje plaćen posao.
Uz to, dobro je poznato da svaki poslodavac sa poštovanjem gleda na sve one kandidate koji se odluče za dokvalifikaciju, uzevši u obzir da je sasvim jasno da se radi o ljudima koji shvataju važnost obrazovanja.
I pored svega navedenog, vrlo bitan segment je i lična satisfakcija, jer kandidat shvata da je uložio u sopstveno znanje, te da je uz adekvatan trud i određena finasijska sredstva uspeo da napreduje u poslovnom smislu.
Kako funkcioniše dokvalifikacija?
Nakon što kandidati dostave svu potrebnu dokumentaciju, koja podrazumeva: izvod iz matične knjige rođenih, ličnu kartu, svedočanstvo o osnovnom obrazovanju i svedočanstva, odnosno diplomu srednje škole, te izraze želju za koji obrazovni profil žele da izvrše dokvalifikaciju, stručni tim izabrane privatne srednje škole vrši upoređivanje predmeta koje je on imao tokom srednje škole i onih koji se zahtevaju u okviru odabranog smera višeg stepena. Nakon toga se određuje koji su diferencijalni ispiti, odnosno koje ispite kandidat još treba da položi kako bi stekao diplomu određenog smera višeg stepena, to jest kako bi uspešno završio dokvalifikaciju.
Po uspešnom polaganju svih preostalih ispita, te sprovedenom praktičnom delu, ukoliko tako iziskuje nastavni plan, kandidat stiče diplomu za obrazovni profil višeg stepena, koju može nesmetano da upiše u radni dosije prema slovu aktuelnog zakona.